Paducah's Commissioners

Government Structure

Paducah operates under a City Manager Plan form of government.  On November 8, 1932, the citizens of Paducah voted to become a City Manager form of Government.  The Paducah Board of Commissioners is made up of the Mayor and four Commissioners elected at large by the citizens on a non-partisan basis. The Mayor is elected for a four-year term and Commissioners for a two-year term. The Mayor and Commissioners have equal voting powers.

The Paducah Board of Commissioners sets the policies that govern the City. It appoints advisory citizen groups that help in the decision-making process. The City Manager is appointed by the Board and assists it in formulating objectives, policies, and programs. The City Manager is responsible for the day-to-day operation of the City's approximately 330 full-time employees. Department directors are responsible for their respective departments and report directly to the City Manager.

List of Paducah's Mayors >>
List of Paducah's City Managers >>

Paducah's Commissioners

Class # Election Year for Commissioners   Commissioners   Mayor
42.

2018 (term commencing January 2019)

CURRENT CLASS

 

Richard Abraham
Gerald Watkins
Sandra Wilson
Brenda McElroy

  Brandi Harless
41. 2016 (term commencing January 2017)   Sandra Wilson
Allan Rhodes, Jr.
Richard Abraham
Sarah Stewart Holland
  Brandi Harless
40. 2014 (term commencing January 2015)   Allan Rhodes, Jr.
Richard Abraham
Sandra Wilson
Carol Gault
  Gayle Kaler
39. 2012 (term commencing January 2013)   Sandra Wilson
Richard Abraham
Allan Rhodes, Jr.
Carol Gault
  Gayle Kaler
38. 2010 (term commencing January 2011)   Gayle Kaler
Gerald Watkins
Richard Abraham
Carol Gault
  William "Bill" Paxton
37. 2008 (term commencing January 2009)  

Gayle Kaler
Gerald Watkins
Carol Gault
Richard Abraham

  William "Bill" Paxton
36. 2006 (term commencing January 2007)   Robert Coleman
Gayle Kaler
Gerald Watkins
Robert "Buz" Smith
  William "Bill" Paxton
35. 2004 (term commencing January 2005)   Robert "Buz" Smith
Robert Coleman
George Sirk
David Guess
  William "Bill" Paxton
34. 2002 (term commencing January 2003)   Gerry Montgomery
Robert "Buz" Smith
Robert Coleman
David Guess
  William "Bill" Paxton
33. 2000 (term commencing January 2001)  

Gerry Montgomery
Robert Coleman
Richard Abraham
Robert "Buz" Smith

  William "Bill" Paxton
32. 1998 (term commencing January 1999)  

Robert "Buz" Smith
Jill Gott Wrye
Robert Coleman
William "Bill" Paxton

  Albert Jones
(served 5-year term due to State constitutional amendment approved in 1992)
31. 1996 (term commencing January 1997)  

Robert Coleman
P.J. Grumley
Zana Renfro
Robert "Buz" Smith

 

Albert Jones
(elected in 1995 with term commencing January 1996) 

 

30. 1993 (term commencing January 1994)   P.J. Grumley
Zana Renfro
Robert Coleman
John Hornsby
  Gerry Biggs Montgomery
29. 1991 (term commencing January 1992)   Earl Feezor
P.J. Grumley
Rev. Tim Taylor
John Hornsby
  Gerry Biggs Montgomery
28. 1989 (term commencing January 1990)   Robert Coleman
Robert Leeper
Rev. Tim Taylor
P.J. Grumley
  Gerry Biggs Montgomery
27. 1987 (term commencing January 1988)   Robert Leeper
Robert Coleman
Joe Keeling
P.J. Grumley
  Gerry Biggs Montgomery
26. 1985 (term commencing January 1986)   P.J. Grumley
Robert Coleman
Harold "Shorty" Ford
Hal Cole
  Joe Viterisi
25. 1983 (term commencing January 1984)   P.J. Grumley
Robert Coleman
Harold "Shorty" Ford
Hal Cole
  Joe Viterisi
24. 1981 (term commencing January 1982)   Joe Viterisi
Robert Coleman
Harold "Shorty" Ford
James Flynn
  John Penrod
23. 1979 (term commencing January 1980)  

Robert Coleman
Joe Viterisi
Harold "Shorty" Ford
James Flynn

  John Penrod
22. 1977 (term commencing January 1978)  

Robert Coleman
Gordon Meeks
P.J. Grumley
Henry Puryear

  William Murphy
21. 1975 (term commencing January 1976)   Clifford Brumley
P.J. Grumley
Henry Puryear
John Hornsby
  William Murphy
20. 1973 (term commencing January 1974)   Henry Puryear
John Hornsby
Cliff Brumley
Robert Coleman
  Dolly McNutt 
(first woman elected as Mayor)
19. 1971 (term commencing January 1972)  

Henry Puryear
Joh Hornsby
Tommy Lambert
W.G. Harvey

  Dolly McNutt
18. 1969 (term commencing January 1970)  

W.G. Harvey
Henry Puryear
H.E. "Gene" Fisher
John Hornsby

  Robert Cherry
17. 1967 (term commencing January 1968)    Dolly McNutt
Tommy Lambert
W.F. "Bill" Fellers (died in office February 6, 1968)
Rev. W.G. Harvey (appointed to Fellers' seat-first African-American Commissioner)
Henry Puryear
  Robert Cherry
16. 1965 (term commencing January 1966)  

Robert Johnston
William Paxton
William Kressenberg
Henry Puryear

  Tom Wilson
15. 1963 (term commencing January 1964)  

Jimmie Davis
William Kressenberg
A.B. Fendley
John Hornsby

  Tom Wilson
14. 1961 (term commencing January 1962)   Winston Gholson
Albert Karns
John Hornsby
Oba D. Fields (died in office February 19, 1962)
A.B. Fendley (appointed to fill Fields' seat)
  Robert Cherry
13. 1959 (term commencing January 1960)   Haley Hook
Leon Davis
Winston Gholson
A.B. Fendley
  Robert Cherry
12. 1957 (term commencing January 1958)   Haley Hook
Winston Gholson
A.B. Fendley
R.E. Fairhurst
  Robert Cherry
11. 1955 (term commencing January 1956)   Ed Trevathan
Morris McBride
H.L. Gangnath
Tory W. Clark
  Robert Cherry
10. 1953 (term commencing January 1954)  

George Jacobs
Schultz Riggs
Roy Hughes
George A. Hannin, Sr.

  Robert Cherry
9. 1951 (term commencing January 1952)  

George Jacobs
Robert C. Marrow
Clark
Stuart Johnston

  Robert Cherry
8. 1949 (term commencing January 1950)   C.G. Sims
George Jacobs
George Hannin
George Thomas
  Gene Peak (died in office in 1949-Stuart Johnston completed Peak's term)
7. 1947 (term commencing January 1948)   Paul Abell
George E. Allen
Stuart Johnson
Edward Carlick
  Gene Peak (youngest mayor elected at 30 years of age)
6. 1945 (term commencing January 1946)   Stuart Johnston
C.G. Sims
Paul E. Friedlander
J.C. Williams
  Pierce E. Lackey
5. 1943 (term commencing January 1944)   (searching archives for information)   Pierce E. Lackey
4. 1941 (term commencing January 1942)  

Marian Dorian
Stuart Johnston
Dr. S.B. Pulliam
Wagner

  Pierce E. Lackey
3. 1939 (term commencing January 1940)  

Dr. S.B. Pulliam
Mary M. Dorian (first female Commissioner)
George C. Baker
W.A. Blackburn

  Pierce E. Lackey
2. 1937 (term commencing 1938)   Gus. E. Hank, Jr.
Dr. S.B. Pulliam
Bob Stubblefield
Herbert Melton
  E.G. Scott
1. First Commission under City Manager Form of Government   Edgar T. Washburn
John S. Ripley
George Baker
E.R. Bradshaw
  E.G. Scott